Odsłonięcie tablicy pamiątkowej Lady Marjorie Salisbury

W dniu 17.05.2024r. z inicjatywy dr n. med. Wojciecha Skuchy w tutejszym Szpitalu odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej Lady Marjorie Salisbury, brytyjskiej markizy, działaczki charytatywnej.

Marjorie Salisbury była założycielką fundacji Help Poland Fund, której celem była pomoc Polsce, a szczególnie polskim dzieciom. Fundusze przez nią pozyskiwane były przeznaczone na zakup leków, wyposażenia szpitalnego i sprzętu rehabilitacyjnego. Konwoje z pomocą, częstokroć z osobisty udziałem Markizy, docierały do wielu miast i miasteczek od 1982 roku. Lady Salisbury trafiła także do Szpitala w Proszowicach.

W uroczystości wzięli udział syn markizy Lord Valentine Salisbury oraz wnuk Hubert Salisbury, a także przedstawiciele Fundacji Charytatywno-Edukacyjnej im. Marjorie Salisbury w Krakowie Pan Bogusław Rostworowski oraz  Pani Agata Wolska. Nie zabrakło rownież przedstawicieli władz samorządowych. Obecni na uroczystości byli I Wicewojewoda Elżbieta Achinger, Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Kraków Iwona Chamielec, Przewodnicząca Rady Powiatu Proszowickiego Anita Spurek, Wicestarosta Elżbieta Grela oraz Pełnoetatowy Czonek Zarządu Mateusz Zaręba, Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice Grzegorz Cichy.

Tablica wykonana została przez artystę Bronisława Krzysztofa i została umieszczona w Oddziale Pulmonologiczno-Internistycznym.

Jest hołdem i podziękowaniem dla Lady Marjorie Salisbury za jej trud i zaangażowanie w niesieniu pomocy szpitalowi.

Skip to content