Zbigniew Torbus wygrał konkurs na dyrektora Szpitala Powiatowego w Proszowicach.
Do konkursu zgłosiło się dwóch kandydatów. Oprócz Zbigniewa Torbusa, także dr n med. Witold Mierniczek. Obaj zaprezentowali się wczoraj przed sześcioosobową komisją. Jej członkowie wybrali pierwszego z kandydatów. Dziś wynik konkursu zaakceptował Zarząd Powiatu Proszowickiego.

Zbigniew Torbus przedstawił komisji spójny plan zarządzania szpitalem i wyjścia z problemów finansowych.

-Bardzo podobał się nam plan rozwoju szpitala ze szczególnym uwzględnieniem opcji eliminacji marnotrawstwa – podkreśla Wojciech Rzadkowski z Zarządu Powiatu Proszowickiego, który przewodniczył sześcioosobowej komisji konkursowej.

Powołany dyrektor chce w Proszowicach uruchomić Szpitalny Oddział Ratunkowy. W planach ma budowę nowego wyjazdu dla karetek od strony ulicy Szpitalnej. Obecnie samochody na sygnale poruszają się tą samą drogą, co inne pojazdy. Konieczne według niego jest też wybudowanie nowego garażu dla karetek. W planach ma także rozbudowę Izby Przyjęć o dodatkowe pomieszczenia zabiegowe.

Zbigniew Torbus chciałby ulokować też wszystkie przychodnie specjalistyczne na parterze szpitala, tak aby pacjenci mieli łatwy dostęp do specjalistów. Chce także zmodernizować poczekalnie przy poradniach. Chodzi o podniesienie komfortu oczekiwania pacjentów, a także usprawnienie systemu wywoławczego.


W planach dyrektora jest również uporządkowanie otoczenia szpitala poprzez stworzenie nowych miejsc parkingowych oraz zorganizowane systemu zasilania placówki z wykorzystaniem fotowoltaiki i pomp ciepła

Umowa na okres ?do lat 6? z nowym dyrektorem zostanie podpisana w ciągu najbliższych dwóch tygodni. To nic nie zmieni w funkcjonowaniu szpitala w Proszowicach, bowiem Zbigniew Torbus pełni obowiązki dyrektora już stycznia 2023 roku, po tym jak z tej funkcji zrezygnował Feliks Orchowski.

Zbigniew Torbus ma 63 lata, z wykształcenia jest ekonomistą (absolwent AE w Krakowie). Na swoim koncie ma także studia podyplomowe i kursy ekonomiczne w Anglii i USA. Od 2021 roku jest konsultantem ds zarządzania w opiece zdrowotnej i doradcą komisji zdrowia Senatu RP. Poprzednio pracował jako dyrektor w Szpitalu Specjalistycznym w Mielcu. Szpital w Proszowicach zna bardzo dobrze. Był tu zatrudniony w latach 2018-20 jako z-ca dyrektora ds. administracyjno-ekonomicznych.