1 czerwca 2023r. rozpoczynają się w Polsce powszechne, dobrowolne i bezpłatne szczepienia przeciw wirusowi HPV (wirusowi brodawczaka ludzkiego) dla nastolatków w wieku 12 i 13 lat.

Wirus brodawczaka ludzkiego jest odpowiedzialny za rozwój łagodnych zmian o charakterze brodawek na błonach śluzowych i skórze. Niebezpieczne są typy onkogenne wirusa o wysokim potencjale wywoływania zmian nowotworowych, gdzie w wyniku przetrwałego zakażenia może dojść po latach do rozwoju raka szyjki macicy, odbytu, pochwy, sromu, prącia oraz gardła.
Większość zakażeń HPV na szczęście ma charakter bezobjawowy i przemijający. Jednak
u niektórych osób nie dochodzi do samoistnego usunięcia wirusa. Wtedy zakażenie przetrwałe może w kolejnych latach prowadzić do powstania nowotworu i wywołać zagrażającą życiu chorobę, np. raka szyjki macicy, dlatego aby szczepienie było skuteczne musi zostać wykonane w okresie dojrzewania, czyli w 12, 13 roku życia. Po pierwsze ? wyprzedza to ewentualne zakażenie wirusem HPV, a po drugie ? badania wykazały, że w tym wieku odpowiedź poszczepienna jest najlepsza.

Szczepienia będą przeprowadzane u  dziewcząt i  chłopców w  grupach  wiekowych 12 i 13  lat.  W 2023 r. będą dotyczyły dzieci urodzonych w latach 2010 i 2011. Szczepienia odbywają się w schemacie 2- dawkowym (rekomendowany odstęp podania drugiej dawki wynosi  6 miesięcy).

Szczepionkami przeciw HPV stosowanymi w powszechnym programie szczepień będą preparaty:

  • Cervarix, dawka 0,5 ml (GlaxoSmithKline Biologicals s.a.)
  • Gardasil 9, dawka 0,5 ml (Merck Sharp & Dohme B.V).

Ważne fakty o szczepionkach:

  • Antygenami w szczepionkach przeciw HPV są cząstki wirusopodobneVLP (virus-like-particles), które wyglądają jak wirus HPV, ale w rzeczywistości są pustymi otoczkami białkowymi. 
  • Cząstki wirusopodobne są otrzymywane z wykorzystaniem technologii rekombinacji DNA.
  • Cząstki wirusopodobne w szczepionkach przeciw HPV są pozbawione materiału genetycznego, nie zawierają DNA wirusa HPV, są niezdolne do wywoływania zakażeń.
  • Szczepionki przeciw HPV to pierwsze preparaty, których głównym celem jest zapobieganie chorobom nowotworowym.

W celu rejestracji na szczepienie prosimy o kontakt z wybranym punktem szczepień:

  • Rodzinne Centrum Zdrowia w Proszowicach  123865284
  • Ośrodek Zdrowia w Igołomi 12 287 30 14
  • Ośrodek Zdrowia w Wierzbnie 12 386 92 99
  • Ośrodek Zdrowia w Łuczycach 12 387 11 99

Szczepieniami obejmujemy, także pacjentów nieposiadających deklaracji do lekarzy w ww. placówkach.