Otwarcie Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu

Miło nam poinformować, że w dniu 26 kwietnia 2023 roku odbędzie się oficjalne otwarcie Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu. Dzień ten jest szczególnie wyjątkowy, z uwagi na to, że nasza placówka starała się o uruchomienie tego oddziału aż 14 lat!

Oddział zajmuje się kompleksowym diagnozowaniem i leczeniem schorzeń narządu ruchu. Wykonuje szeroki wachlarz zabiegów operacyjnych z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu. m.in.

  • zabiegi w zakresie leczenia obrażeń narządu ruchu z zastosowaniem nowoczesnych metod zespoleń,
  • zabiegi artroskopii leczniczej i artroskopii rekonstrukcyjnej z użyciem implantów mocujących.
  • jako jeden z nielicznych ośrodków wykonujemy artroskopowe zabiegi rekonstrukcyjne stawów kolanowych, stawów barkowych, stawów skokowych, stawów łokciowych.
  • kompleksowe zabiegi w obrębie ręki w tym zabiegi rekonstrukcyjne po urazach.
  • kompleksowe zabiegi rekonstrukcyjne stopy.

Dysponujemy bardzo nowoczesnym instrumentarium.

W Oddziale pracuje i współpracuje 14 specjalistów traumatologii i ortopedii, w tym czterech doktorów nauk medycznych oraz jeden doktor habilitowany nauk medycznych.

Pomieszczenia oddziału znajdują się na IV piętrze budynku głównego Szpitala i są po generalnym remoncie, dzięki czemu pacjenci mają możliwość dochodzić do zdrowia w komfortowych warunkach przy pomocy pełnego zaangażowania wykwalifikowanego zespołu lekarskiego i pielęgniarskiego.

Trochę historii…

W dniu 11.12.2020 r. Szpital zarejestrował w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą Pododdział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu. W tym okresie Dyrekcja była na etapie podpisywania umów z lekarzami – specjalistami w zakresie ortopedii.

Nowy zespół lekarzy rozpoczął wykonywanie zabiegów w dniu 13.01.2021 r. Do tego czasu w Oddziale Chirurgii Ogólnej były wykonywane zabiegi ortopedyczne, ale ze względu na to, że w zespole było tylko dwóch lekarzy ortopedów, było ich zdecydowanie mniej niż obecnie.

Od momentu uruchomienia Pododdziału wykonano następujące ilości różnorodnych zabiegów ortopedycznych:

Rok 2021 – 1236 zabiegów

Rok 2022 – 1185 zabiegów

I kwartał 2023 roku – 392 zabiegi.

Dla porównania w 2020 roku wykonano 391 zabiegów ortopedycznych. Rok 2020 był rokiem pandemicznym, w którym Dyrekcja zawiesiła wykonywanie zabiegów planowych na okres marzec-czerwiec. W 2019 roku wykonano 756 zabiegów.

Od momentu uruchomienia pododdziału Ortopedii poszerzono zakres wykonywanych zabiegów. Dzięki doposażeniu Bloku operacyjnego w sprzęt niezbędny do wykonywania zabiegów ortopedycznych zwiększyła się ich różnorodność. Obecnie możemy wykonywać również endoproteroplastykę.

Od 01.04.2023 roku nasza placówka otrzymała kontrakt w zakresie Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w kwocie 1 740 000 zł na okres IV-XII 2023 r. (9 miesięcy).