?Rozpoczęła się rejestracja na 4 dawkę szczepionki przeciw COVID-19 ??? ????? ? ???????????? ???????????.

? Jeśli od szczepienia dawką uzupełniającą minęło co najmniej 5 msc., już teraz możesz wzmocnić swoją ochronę! 

? Minister Zdrowia mając na uwadze stanowisko Rady Medycznej nr 29 z 16 listopada 2021 r. zaktualizowane o stanowisko nr 33 z 23 grudnia 2021 r. oraz aktualne zalecenia Zespołu ds. Szczepień Ochronnych informuje, że osoby w wieku ? 12 lat, które otrzymały dawkę dodatkową (osoby z zaburzeniami odporności), mogą otrzymać dawkę przypominającą (czwartą) w odstępie co najmniej 5. miesięcy od dawki dodatkowej.

?W szczepieniu przypominającym wykonywanym u osób po dawce dodatkowej zaleca się podanie szczepionki mRNA – Comirnaty (Pfizer-BioNTech) w pełnej dawce (30 ?g) 0,3 ml lub Spikevax (Moderna) w połowie dawki (50 ?g) ? 0,25 ml.

?Szczepionka COVID-19 Vaccine Janssen może być jedynie warunkowo podana jako heterologiczna dawka przypominająca po szczepieniu podstawowym z dawką dodatkową, wykonanym szczepionką mRNA przeciw COVID-19 u osób powyżej 18 r.ż.

?? W przypadku braku skierowania, decyzję o jego wystawieniu podejmuje lekarz z zachowaniem wymaganego minimalnego odstępu dla podania dawki przypominjącej.